כתבה צהובה: מה השתנה במשתנה

 

 

 

המזרקה, מרסל דושן, 1917

 

     חפצי יום יום כאגרטלים וקערות פירות, נודעים כמקור השראה לציירים, בשעה שרהיטים וכסאות הם האתגר השכיח ביותר לפירושי מעצבים. אך דווקא אובייקט שימושי שכיח ואפרורי – משתנה, שימש אמנים ליצירת אמירות נוקבות ומהדהדות שזכו לתהילה בדפי ההיסטוריה. מעצבים מצאו בה אתגר עיצובי מרתק והיא זכתה לתמורות צורניות מרחיקות לכת. המשתנה הנודעת ביותר בעולם האמנות, הייתה דווקא משתנה רגילה ופשוטה, שהאמן הדדאיסט מרסל דושן הציב במהופך, כינה אותה "מזרקה" והציב אותה במוזיאון יוקרתי בפאריס (1917). בכך ביקש לנפץ את תפיסת האמנות והנורמות החברתיות המקובעות שבתקופתו ולהתגרות בחברה, באוצרי המוזיאונים ובמבקרי האמנות ולהוכיח שכל חפץ הוא יצירת אמנות ברגע שמתייחסים אליו ככזה. 500 מבכירי עולם האמנות שדירגו לפני כשנה את יצירות האמנות החשובות ביותר בתרבותנו, בחרו במשתנה של דושן כמשפיעה ביותר על ההיסטוריה של האמנות, לפני ה"גרניקה" של פיקאסו (מקום רביעי) ו"הסטודיו האדום" של מטיס (חמישי).

 

 

 

 

פה גדול

 

 

bathroom mania

     תשעים שנה אחרי המשתנה של דושן, זוכים חדרי השירותים ובכלל זה המשתנות כיום, לתשומת לב עיצובית רבה. שלא כאמני האוונגרד בזמנם, המעצבים הנדרשים לשימושיות לפני הצורה, ביקשו לשנות באמצעות המשתנה סדרי עולם צנועים יותר, שהסתכמו לא רק בעיצוב צורה מרנינה יותר למיכל החרסינה הלבן והאנמי, אלא בנוסף לגרום לגברים לכוון ולדייק למרכזו ולמנוע מהם לטפטף על הרצפה (תכונה הנמנית בין התכונות הדומיננטיות באורחות חייו של הזכר הממוצע, בלי קשר לגיל ועדה). מעצב הולנדי, למשל, עיצב זבוב קטן שהודפס בצמוד לחור במשתנות הציבוריות וגרם לגברים למקד אליו את הזרם בניסיון כושל לשטוף אותו. עיצוב שהוכח כיעיל בהרבה מציוויי השלטים שקראו לגברים לא לחרוג מהטריטוריה שהוקצתה להם, שלא רק שגברים, שהם כידוע ילדים סוררים במהותם, לא שאו להם, אלא שקריאת השלטים עצמם בעת מעשה יצרה הסחה מסוכנת.

 

 

 

 

    מאייק ון שיז'נדל (Meike van Schijendel) למשל, מעצבת הולנדית צעירה (32), חיננית וחסרת עכבות, הניחה שמשתנה בצורת פה נשי גדול תגרום לגברים להשתין לתוכה במדויק. המשתנה שלה (בצורת פה פעור), נקראת  Kisses(נשיקות) והיא בעלת שפתיים אדומות וחושניות. לון שיז'נדל סטודיו המתמחה בעיצוב וייצור אביזרי אמבטיה יצירתיים בשם Bathroom Mania.

 

www.bathroom-mania.com

 

 

 

 

פרח ענוג

 

 

 

 

 

     הלהיט האחרון בתחום המשתנות האומנותיות בעולם, הן אלה שמפסל קלארק סורנסן (Clark Sorensen) מקליפורניה, בצורת פרחים וקונכיות והן משווקות עתה גם לישראל, מוזמנות בהזמנה אישית ישירות מהמעצב. הן עשויות מפורצלן זהה לזה ממנו עשויות כל האסלות התעשייתיות הרווחות, אך כל אחת מהן מפוסלת ביצירתיות רבה ונצבעת בעבודת ידיו של סורנסן והיא יחידה במינה שאינה דומה לאחרת. סורנסן מאמין שמקומן הראוי של המשתנות שלו הוא בגלריות ובמוזיאונים. "את הרעיון וההשראה קיבלתי פשוט מהמשתנות עצמן", הוא מודה בפשטות "כשעמדתי והשתמשתי במשתנות הנפוצות דימיתי כל פעם משהו אחר במקומן. בחרתי לפסל אותן כפרחים, גם בגלל שאני חובב פרחים וגם בגלל שזהו הניגוד הגמור למה שהמשתנה משמשת. צורת הקונוס של הפרחים מתאימה מאד גם לשימושיותן. זה אתגר לקחת משתנה שמסתירים מהעין ולהפוך אותה לפרח מלא חן וגם ההפך, לקחת פרח נשי רב חן ולהפוך אותו למשתנה. אני מטשטש את הגבולות בין האמנות לחפצי היומיום. כלי קרמיקה אחרים כמו קומקומי תה וספלים, לא השתנו באופן מיוחד לאורך מאות שנים. הייתה לי אמביציה ליצור שינוי עיצובי דרסטי ומהפכני באובייקט קרמי נדוש ושיגרתי כמו משתנה". המשתנות שלו שימושיות לגמרי, עם ידית להורדת המים, שזרימתם מהווה חלק ממעשה האמנות והיא משתנה בכל משתנה.

 

 

 

     סורנסן למד פיסול באוניברסיטה של עיר הולדתו סולט לייק סיטי ביוטה ארה"ב ועסק למחייתו באיור ממוחשב בעיקר למשחקי וידאו. בחמש השנים האחרונות התמסר לפיסול משתנות, המזכות אותו בתשומת לב עולמית. לפני שנה הוא זכה במקום הראשון בתחרות הקרמיקה של מדינת קליפורניה והשנה הוזמן כאחד משני אמנים בלבד מכל העולם, ליריד עיצוב בסיאול קוריאה. סורנסן מוכן לייצר משתנה משלו לכל דורש ולשלוח אותה לכל מקום בעולם ובמיוחד לישראל, שבה – הוא מעיד בהתרגשות רבה – יש לו חברים רבים. כל מה שצריך הוא לשלם מחצית מהמחיר מראש ולהמתין 5-8 חודשים. מחירים: $6,500-9,500

 

www.clarkmade.com

 

 

 

 

 

TOP TEN                             

עשר המשתנות המדהימות בעולם

 

  

 

 

     אתר האינטרנט האמריקאי Urinal המתמחה במשתנות, בחר ודרג את עשר המשתנות המדהימות בעולם, לכל המטיילים המקפידים לעשות את הדבר הנכון במקום הנכון (מדורג מהמקום הראשון עד לעשירי):

 

 

 

1. הפריג'ידית

 

ראשונה מובילה משתנה צנועה למראה שמוקמה באנטרקטיקה

בדיוק בנקודה הגיאוגרפית הידועה, הגבוהה, היבשה והקרה ביותר על פני כדור הארץ, שהיוותה יעד שגרם למגלי יבשות רבים לאבד חייהם בניסיון נחוש ונואש להגיע ולתקוע בה דגל.

מומלץ למי שלא סובל תור ארוך בכניסה לשירותים.

 

 

 

 

 

 

 

2. האקזוטית 

 

שנייה בעשר פלאי עולם המשתנות, היא משתנה שמוקמה באחד משמונה פלאי העולם, ארמון הטאג' מאהל בעיר אגרה שבהודו, שניבנה במשך 22 שנה (1653) לצורך קבורתה של מומטאז' מאהל, אשתו השנייה של המצביא ההודי שאה חאן. הכבוד הרב לו זוכה כאן המשתנה הוא בזכות החלל המעוטר ומעוצב כמו משתנת הקסמים של אלדין, למרות שהוא טומן בחובו סדרת משתנות לבנות, פשוטות ומיושנות. לסיכום: שירותים של ארמון, אסלות של מאהל.

   

 

 

 

 

 

 

3. הפרחונית

 

    במקום השלישי פורחות משתנותיו הפרחוניות של קלרק סורנסון מיודענו.

 

 

 

4. המלכותית

 

משתנה ויקטוריאנית בעיר רוטס שבאי בוט, בחופה המערבי של סקוטלנד, עשויה שיש ירקרק ויוקרתי, זכוכית מעודנת ועיטורים מפוסלים בפורצלן. מאחר והנסיך צ'ארלס פרס חסותו על האי, הרי ביקורו בשירותים והתייצבותו מול משתנה זו, הוא חלק בלתי נפרד מסדר יומו בכל ביקור רשמי שלו באי. משתנה זו נכנסה גם למיתולוגיה של מוסיקת הפופ, כשחותמת היצרן המתנוססת על חרסינת המשתנה, צדה את עינו של מוסיקאי צעיר שחיפש שם במה לעצמו ומיהר לאמץ את שם היצרן: אדם אנט.

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  5. הבולעת

 

   

במחצית הדרך מהפסגה למדרון ניצבות השפתיים של מיודעתנו מאייק ון שיז'נדל ההולנדית ומשתנתה "נשיקות", שעשתה את כל הדרך מאירופה עד למסעדת דגל של רשת מסעדות בתאילנד.

למי שאוכל תאילנדי גורם לו ללקק את השפתיים.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. האירוטית

     

במיקום מכובד ברשימה זו יכולה להתנחם משתנה כושלת שנתגלתה במסעדה חלבית בפורט שרלוט בפלורידה. צורתה כמשתנה מלבנית רגילה ואילו במרכזה משפך דמוי נקב נשי מאלה הנמכרים בחנויות אביזרי מין סוג ז'. הגברים שהגיעו למקום הצביעו ברגליים, או במשהו אחר והיצרנית פשטה את הרגל לאחר שהצליחה למכור 700 משתנות כאלה בלבד.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. הצמחונית

  

השבדים כידוע אוהבים סקס וטיולים בעולם. נמל התעופה ארלנדה בשטוקהולם הינו לכן הגדול בסקנדינביה והוא משרת 64 חברות תעופה, 18 מיליון נוסעים ושלושים מיליון שלפוחיות שתן בשנה. במיוחד עבורן בנה המעצב הראשי של הנמל קארין ראנסטרום, משתנה הניצבת בתוך תמונת ענק של נוף שדה פרחים שבדי ביום אביבי שטוף שמש – בקונטרסט לנוף שדה התעופה האפרורי שטוף הבטון וזכוכית. כדי שהאשליה תהיה מושלמת, הותקנו שם גם מטהרי אוויר מפיצי ריח בניחוח פרחים.

לאלה שמתלבטים בין סקס בשירותים לבין בחיק הטבע.

 

 

 

8. המרחפת

 

מיקום מכובד קיבלה משתנה עתירת אביזרים, מעקים ורובוטיקה הממוקמת במעבדת חלל. האסטרונאוטים השוהים באובייקט, לעתים מעל חצי שנה ברציפות, צריכים לנהל את סדר יומם בתנאי "מיקרו גרביטציה", היינו ריחוף חסר משקל במקום שקשה לזהות בו מהי התקרה ומהי הרצפה. לפיכך המשתנה בנויה כמעט כמו חדר כושר. השתנה לא ממושמעת עשויה לתת את האפקט שהאמריקנים מכנים: The shit hit the fan ולפגום קשות ביחסים הבינאישיים בין חברי הצוות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. התרבותית 

 

     מרכז האמנויות על שם John Michael Kohler בארה"ב, נתן דרור לחופש הביטוי של אמנים

     מקוריים ביצירת משתנותיו. אלה הביאו משב רוח תרבותי ומלומד למקום ההוא, כי הרי אין זמן

     מתאים יותר לטיפוח שקדני של ערכים, מאשר בעת מתן השתן. לפיכך האומן הניו יורקי מט נולן,

     כיסה שלוש משתנות ואת הקיר שלהן בסקירה מצוירת של סגנונות ארכיטקטוניים ממצריים העתיקה

     ועד היום. אן אגיי למשל, בנתה משתנה מעודנת מפורצלן סטפורדשיר האנגלי, הרווח בממלכה דווקא

     בכלי אוכל להגשת תה וריבת אוכמניות בשעת המנחה. גם בזרזיפי המים במשתנות עשו האמנים

     שימוש יצירתי, החל מצנרת לשטיפת מכוניות ועד לצנרת השקיה של צמחים.

 

 

 

    

 

     

10. המעוצבת

 

     מאחר ואי אפשר לסיים רשימת נבחרי עיצוב בלי פיליפ סטארק, מעצב העל שהשתן מזמן עלה לו

     לראש, אז הנה אף הוא משתתף בנבחרת מכובדת זו עם משתנות מגרניט שמוקמו בפליקס, הבר

     מסעדה הטרנדי בפסגת מלון פניסולה המפורסם בהונג קונג. סטארק בחר למקם את המשתנות דווקא

     בגג שמעל המסעדה והן ניצבות מול חלון זכוכית ענק המשקיף מגבוה אל העיר הפרושה לפנים

     והעושים במלאכה יכולים לבטא ביטויי הערכה או מחאה, ישירים או בקשת כלפי עולמנו המתעתע.

 

 

http://www.urinal.net/topfive.html#

 

פורסם ב-TimeOut Tel Aviv 

 

 

 

 

2 תגובות בנושא “כתבה צהובה: מה השתנה במשתנה”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s