שעשועיה הסודיים של פנינה זלצמן

 

 

 

פנינה זלצמן ז"ל

 

  

 

זלצמן תופסת את רבין על חם

 

שבת בבוקר, החווילה של משפחת קני בעלי איסטרוניקס, קיסריה. שמנה וסלתה מתכנסים להאזין לרסיטל נגינה בפסנתר של תלמיד של פנינה זלצמן (עזר וייצמן, מוטי הוד, שמעון פרס, אסתר רובין…). האורחים ישובים חגיגית בגינה הענקית שמחוץ לבית, לצד בריכת השחייה. בתוך הבית ממתינים בשקט המטעמים שהכינו הטבחים לאורחים, ערוכים על שולחנות ארוכים. הנגן הצעיר מתפתל על המנענעים, הקהל המטופח מאזין לו בשלווה אצילה, סופר בינתיים את צמרות העצים ואת האחוזים שעושות השקעותיו. פנינה מחליפה איתי מבטים ורומזת בניד ראש על הכיבוד המחכה בפנים. אין ספק שמה ששבר אותה היה הדג המלוח. מה שחיבר בינינו לא היה מעולם האהבה למוסיקה או ענייני תרבות. אלא בעיקר האהבה לשוקולד מריר, שקדים ובראש ובראשונה אבדן העשתונות וכל המעצורים מול נתח דג מלוח, על פרוסת לחם מרוחה בחמאה …. בעוד כולם מרוכזים באירוע, אנו קושרים קשר וקמים חרש, מתגנבים על בהונותינו לתוך הבית, עוברים במסדרון שומם ונכנסים במהירות לחדר בו ערוך הכיבוד, מצחקקים במשובה ונכונים לעוט עליו – ונתקלים במישהו שהקדים אותנו: מישהו שהתגנב לשם לפנינו, גוחן שם על הכיבוד וחומס ממנו במבט שובב. יצחק רבין נתפס על חם, שלל גסטרונומי בידיו ומבט מבויש של אשמה בעיניו. פנינה מרגיעה אותו ושלושתנו שותפים לדבר עבירה חומדים מן הכיבוד בהנאה ושבים אחר כך למקומותינו, לפינאלה.

 

 

 

יאשע חפץ קונה לי תקליט רוק

 

ב-artforum בישרו על תקליט חדש של לורי אנדרסן. כדי לא להמתין שבועות עד שיגיע ארצה, ניצלתי את ההזדמנות שפנינה נוסעת לניו יורק לקונצרט וביקשתי ממנה להביא לי אותו. "אמנם לא היה לי כח לצאת מבית המלון", התוודתה כשחזרה "אבל ביקשתי מיאשע חפץ והוא הלך במיוחד לחנות תקליטים לקנות אותו עבורי". כך בכל הזדמנות שהשמעתי את התקליט בפני חברים והם שאלו אותי מאיפה השגתי אותו, אמרתי בפשטות שיאשע חפץ קנה לי אותו. הם התייחסו לזה כבדיחה לא מובנת.

 

 

 

המלצר ופנקס השיקים

 

פנינה הייתה מזהה אנשים כתרבותיים או בורים במבחן פשוט: מי שזיהה אותה היה איש תרבות, מי שלא זיהה אותה, כנראה אינו שומע מוסיקה קלאסית והוא בור ועם הארץ.

אחת מגחמותיה המרובות של פנינה הייתה התעקשותה לשלם בשיק, גם ואולי במיוחד היכן שלא קיבלו שיקים, לרוב במסעדות. שם זה היה ריטואל קבוע, היינו מזמינים את החשבון, פנינה הייתה רושמת שיק בנחישות של צבא הנערך לאורך הגבול ומחכה שהאויב יתן לו תירוץ לשטוף אותו באש וגופרתית. התירוץ הזה תמיד הגיע. מלצר או מלצרית אומללים, שלא זיהו אותה, היו נופלים תמיד למלכודת וחוזרים ומודיעים: "סליחה, אנחנו לא מקבלים שיקים". בדקות הקרובות היינו זוכים להכיר את מנהל המשמרת, בעל המסעדה, אשתו, צוות המלצרים, הטבחים, שוטפי הכלים והמאבטח שבחוץ. פעם אחת זכה אינסידנט שכזה לידיעה בעיתון, אשר תיארה מלצר שרדף אחריה אל מחוץ למסעדה, עד שהתברר שהיא הגברת הראשונה של הפסנתר ובעל המסעדה התנצל בפניה עמוקות. פנינה גזרה את הידיעה מהעיתון ושמרה אותה בארנקה. בפעמים הבאות זה היה נגמר בכך שהמלצר שבישר שלא מקבלים שיקים, נשלח על ידה עם גזר העיתון לבעל המקום והיה שב אחרי דקותיים ומרגיע שזה בסדר, את יכולה לשלם בשיק. פנינה הייתה מחייכת חיוך מנצח ואנו היינו נושמים לרווחה.

 

 

 

על מה השופטים חושבים

 

באחת מהתחרויות הרבות בהן שימשה פנינה כשופטת, ניגן לפני חבר השופטים נגן צעיר שנגינתו הייתה סתמית ולא ראויה לציון. פנינה העבירה פתק לאריה ורדי ששפט לצידה: "מה דעתך עליו?" כתבה בפתק. ורדי החזיר לה פתק עליו כתב: "הוא יושב רחוק מדי מהפסנתר". פנינה השיבה לו מיד וכתבה בפתק: "לא רחוק מספיק".

 

 

 

 

 

יהודית לוז ז"ל

 

     איבדתי שתי חותנות החודש. ילדי, כולם ביחד וכל זוג מהם לחוד איבדו סבתא. אשתי ואישתי לשעבר איבדו אמא. יהודית ופנינה ז"ל.  

     בלוויה שלהן הבנתי שהלוויה היא סיכום חיינו כבני אדם, של כל מה שהגענו אליו באמת בחיינו. האם משנה אם וכמה שורות נקבל באנציקלופדיה, או כמה אנשים הגיעו כדי להפרד ממך בלוויה שלך? האם משנה אם ובאילו מילים שיבחו אותך בטכס קבלת פרס ישראל, או באילו דברים הספידו אותך מעומק הלב? האם חשוב יותר ששר יספיד דמות חשובה שניטלה משדה עשייה ישראלית שחסרים לה שכמותך, או שילדיך יעידו על קברך שתהום נפערה בחייהם ואתה כהורה, כאדם אהוב, חסר להם? 

 

 

 

 

4 תגובות בנושא “שעשועיה הסודיים של פנינה זלצמן”

 1. מה פתאום היית בבתי קפה בזמן שאשתך החזיקה ביד אמה והרטיבה את שפתיה היבשות?
  האם אתה כותב גם על עצמך?

 2. השוואה שלא במקומה בזמן שלא במקומו.
  מסכימה עם קודמי המבקר, ולי מפריע דבר נוסף – מיהו המותר באדם? ומה הקשר לבהמה? ולמה לעזאזל מריה?

 3. מה זה צריך להיות?
  ההתחשבנות המשפחתית הזו לעיני כל?
  חשבת לרגע על ילדייך הקוראים את זה?
  כך בפומבי אתה מבקר את טיפולה של אקסתך באימה הגוססת?
  פשוט מגעיל בעיני
  וההתחשבנות עם האי אימהות של פנינה
  עכשיו?
  כשעוד לא עברו אפילו שלושים יום?
  תעשה טובה ותוריד את זה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s