אדריכל, מעצב פנים ומעצבת מוצר נפגשו בישראל

          

 

 

 

אדריכלות: תגית כלימור

 

 

מרכז המוסיקה בתרשיחא, קנפו-כלימור אדריכלים

 

אדריכלית ושותפה במשרד "קנפו-כלימור אדריכלים" עם אדריכל דוד קנפו (שותפות לחיים ולעבודה) ויחד מתמחים בתכנון מבני ציבור.

 

ביוגרפיה

"השלמתי לפני כ-25 שנה תואר ראשון ושני בטכניון בחיפה, מוסד בו אני משמשת כמרצה כבר עשר שנים. בתום הלימודים הקמתי את המשרד. תכננו למשל את מרכז המוזיקה במעלות תרשיחא, ספריה ובית יד לבנים במרכז אקדמי רופין ובית כנסת מגילת אור בקיסריה".

 

תאר את סגנונך כמו שחבר טוב היה מתאר אותו

"נשאיר לחברים".

 

אני מאמין מקצועי

"האדריכלות היא התווך בין האדם וסביבתו הטבעית ובין האדם כפרט לבין החברה בה הוא חי. היא באה לתת מענה לדילמות תרבותיות ופילוסופיות הנוצרות במפגשים אלה והמתוות את תפישת עולמנו. האדריכלות מהווה הזדמנות למפגש רב תחומי, החובק את כל מעגלי חיינו. כאדריכלים אנו צריכים להציב שאלות ולהיות מחויבים בלמידה מתמדת ובהתחדשות".

 

אמירה על האדריכלות / עיצוב בארץ

"סדר היום הלאומי של החברה שלנו מוכתב על ידי אירועים כבדי משקל והשפעה ולכן סוגיות חברתיות ותרבותיות אינן במרכז הבמה ואינן מקבלות את הקשב והאנרגיה הנדרשת. האדריכלות והעיצוב בארץ קשובים גם לשאלות מקומיות וגם ניזונים ממגמות עולמיות – הן בתחום החשיבה האדריכלית והן בתחום העיצוב נטו, על כן קיים כאן כר פורה וראוי שעם שתיקת התותחים, יגיע תור הצמיחה ואיתה להתייחסות לנושאים רבים שנדחקו לאחורי הבמה בסדר היום הלאומי הנוכחי".

 

איך לדעתך תראה האדריכלות בארץ בעוד עשור שנים

"האדריכלות בארץ, כחלק מתהליך גלובליזציה כולל, תמשיך להיות מושפעת מתיאוריות וטרנדים הרווחים בעולם. עם זאת אני מאמינה שכהמשך לניסיון לגיבוש עצמי, ייווצר איזון חדש בין השפעות המדיה, המטשטשת גבולות ומחזקת מגמות בין תרבותיות, לבין הברור המקומי".

 

אדריכל נערץ

"ישנם אדריכלים רבים הראויים להערכה בזכות תרומתם לחשיבה האדריכלית. מהאדריכלים המשפיעים ביותר בתקופתנו בתחום התיאוריה הכתובה והממומשת, הייתי מציינת את Rem Koolhaas ההולנדי".

 

מבנה /אובייקט מושלם בעיניך

"הפסל של דני קרוון לזכר הפילוסוף וולטר בנג'מין ב- Portbou, על גבול ספרד וצרפת. הפסל מבטא בעוצמה, דרמטיות ודיוק רב את סערת הנפש בה היה נתון בנג'מין לפני התאבדותו".

 

למי היית רוצה לתכנן

"לאדם הניחן בפתיחות וצניעות, המוקיר את המרחב בו הוא חי ומחפש איזון בין התערבות תכנונית לבין המרחב הטבעי".

 

תחנות תרבות

"מדבר קלהארי, מדבר סיני, פינה באוש, מרידית מונק, לה קורבוזיה, וורנסי, גנגס, ג'ייסלמר, להקת הבוטו, אישה בחולות, טרק בהימאליה, פיטר גרינוואי, קרלו סקרפה, מחול החרבות, וירג'יניה וולף, ניו יורק, סוהו, לידה, פריז, פרידה קאלו, גן ריואן־ג'י, דוייד ברובק, קובה פוגשת ג'אז"…

 

היוצר הישראלי המוערך (בכל תחום)

"הפסל יצחק דנציגר, בשל מקוריות ורעננות מחשבתו. עבודות הפיסול שלו מקרינות עוצמה הנובעת מהמפגש המיוחד בין היצירתיות שלו כאדם לבין אופן קריאתו את המרחב הפיזי והתרבותי".

 

לאיזו מוסיקה את מאזינה כרגע 

"לשקט"

 

 

 

 

 

 

עיצוב פנים: בילגוראי – פוזנר

 

 

 

 

שמוליק בילגוראי וקרן פוזנר– בעלי משרד אדריכלות ועיצוב פנים המתמחה במתן מענה עיצובי כולל לרשתות מסחריות, תכנון חללים מסחריים ועיצוב משרדי.

 

ביוגרפיה

"הקמנו את המשרד לפני שבע שנים בתל אביב וכיום הוא מונה 8 מעצבי פנים, עיצוב מוצר ועיצוב גראפי. אנחנו מתמחים בעיצוב ומיתוג רשתות קמעונאיות ועד כה תכננו ועיצבנו שורת פרויקטים ארוכה כמו בתים, משרדים, מסעדות, בתי קפה ולמעלה מ- 250 חנויות ברחבי הארץ:  חנות האנגר בראשל"צ, שעל עיצובה זכינו באות העיצוב 2007, וזאת הודות להתאמת העיצוב לשפה הארכיטקטונית של המבנה ותרומה לתדמית הכוללת של החנות. חנות קונספט לבית"ר ירושלים, מסעדת סליס ז"ל בהרצליה ובית הקפה קפנטו בקניון ארנה בהרצליה פיתוח".

 

תארו את סגנונכם כמו שחבר טוב היה מתאר אותו

 "סגנון עיצוב מקורי, נועז ומציאותי".

 

אני מאמין מקצועי

שמוליק: "הצלחה של פרויקט תלויה בשיתוף פעולה עם הלקוח".

קרן: "אם יש כימיה טובה – הפרויקט יהיה מדהים. אם אין כימיה – הפרויקט יהיה טוב מאוד".

 

אמירה על האדריכלות והעיצוב בארץ

"אנחנו בבואה של " 'חוץ לארץ' ".

 

איך יראו העיצוב והאדריכלות בארץ בעוד עשור שנים

 "אין נביא בעירו, אבל בכל הקשור לעיצוב ואדריכלות, יש לנו מה ללמוד מהיפנים ".

 

אדריכל / מעצב נערץ

"פיליפ סטארק, פביו נובמרה, רם קולהאס, הרצוג ודה מרון".

 

מבנה אדריכלי מושלם בעיניכם

"הכותל המערבי"

 

למי הייתם רוצים לעצב

"לאילן פיבקו"

 

תחנות תרבות

"טוקיו, ניו-יורק,מילאנו, לונדון וברצלונה".

 

היוצר הישראלי (בכל תחום) המוערך

"אלכס פדואה. אנחנו מעריכים יוצרים שיוצרים עם טרוף בעיניים".

 

לאיזו מוסיקה אתם מאזינים כרגע

שמוליק: "סנופ דוגי דוג".

קרן: "דפש מוד וקרן פלס".

 

 

 

 

 

 

עיצוב מוצר: נועה טריפ

   

 

 

בוגרת האקדמיה בצלאל במחלקה לצורפות ואביזרי אופנה.

 

ביוגרפיה

"בת 25.5, מיד אחרי הצבא עשיתי קורס צורפות בן שנה של משרד העבודה והשנה סיימתי בהצטיינות את המחלקה לצורפות ואביזרי אופנה בבצלאל. היום אני מלמדת צורפות בבית הלוחם בתל אביב ועוסקת בעיצוב יודאיקה ותכשיטים, בסטודיו שלי בהר – אדר, הנמכרים בחנויות עיצוב כמו מרכז הבאוהאוס, אוסף, רותם ועוד. תוכניות לעתיד – מחכה לתשובה מהרויאל קולג' אוף ארט בלונדון ללימודי תואר שני בעיצוב בצורפות".

 

פרויקטים מעניינים

"'לימוניישן' – פרויקט הגמר שלי בבצלאל,  שזיכה אותי ב"אות העיצוב". סדרה של שש מסחטות לימון העשויות סיליקון, פנינים, אבני זירקון וכסף. ההשראה למסחטות הגיעה מעולם אביזרי המין, בעצם עשיתי הקבלה בין שלבי המשחק המקדים לבין הכנת אוכל.

בחרתי בלימון כי הוא בעיניי משלב בצורתו ובתכולתו את הזכרי והנקבי. מבחינה עיצובית וחומרית אני מאמינה שהצלחתי לחדש בתפיסה של מסחטה 'סיפורי סבתא' – סדרת  שרפרפים מקרטון כוורת ואלומיניום, שיצרתי במסגרת לימודי בבצלאל. לימודי בבצלאל. המשימה הייתה ליצור מחווה לדמות ישראלית ובחרתי בסבתי, שבעיניי מייצגת את כל המהות הישראלית. ההשראה הייתה אלתור, חד פעמיות וזמינות, והרעיון היה לתת מקום לכל אורח שבא – כמו שסבתי אומרת – 'מי שבא ברוך הבא'… פרויקט זה זיכה אותי במלגת הצטיינות של קרן התרבות אמריקה ישראל ואני מייצרת כיום את השרפרפים בהזמנה מיוחדת ללקוחות ומייצרת אותם בעבודת יד אחד אחד".  

 

תארי את סגנונך כמו שחבר טוב היה מתאר אותו

"מודרני, נקי, מושפע מעיצוב בין לאומי עכשווי המשלב בין טכניקה צורפותית קלאסית לבין ההתפתחות התעשייתית בת ימנו. כל עבודה תעשיית זוכה לגימור ידני ולמגע אישי, ובכל העבודות רמת קראפט מאוד גבוהה".

  

אני מאמין מקצועי 

"אין להתפשר על איכות מקוריות ועיצוב, גם אם המוצר שלך יהיה יקר יותר מהאחרים… וכמובן – לייצר בארץ".

 

אמירה על העיצוב בארץ

"בישראל פועלים כיום הרבה מעצבים, צעירים וותיקים, החושפים מגוון רחב של הצעות חדשות, או ורסיות שונות של מוצרים מוכרים. המגוון וההמצאות המרתקות מצביעים על כשרון ומוטיבציה גדולים. יש לתעל מדינית ותעשייתית את התחום, לפתח אותו ולהפוך את ישראל למעצמת עיצוב".

  

איך לדעתך יראה העיצוב בארץ בעוד עשור שנים

"תחום העיצוב בארץ ובעולם מתפתח ומשתכלל בעיקר בזכות הטכנולוגיה שמתקדמת ועוזרת להגשים רעיון למוצר בקלות רבה יותר. אני חושבת שבנוסף להתפתחות הטכנולוגית, עולה גם המודעות לבידול על ידי עיצוב ושעוד כמה שנים מגוון רחב יותר של תעשיות ועסקים יבינו שבכדי לייצר דבר חדש, יש צורך בעיצוב. אני גם מאמינה שעבודת היד בארץ תמשיך להתקיים, והשיח המוזיאלי יתרחב וימשוך קהלים רחבים יותר"

 

אדריכל / מעצב נערץ

"אנטוניו גאודי, זאהה חדיד, רון ארד, לה קורבוזייה, כארים ראשיד, קבוצת אוממי".

 

מבנה מושלם

"מבנים עתיקים בכלל מושלמים ומרתקים בעיניי (דוגמת הטאג' מאהל, הפרמידות במצרים, כנסיות עתיקות וכו') וגם מבנים עם חדשנות כמו למשל הכיפה הגאודזית".

 

למי היית רוצה לעצב

"האמת, שאני רוצה להמשיך להיות עצמאית ולא להגביל את עצמי לדרישות של חברה, אבל אם אלסי ירצה לתת לי לעצב מסחטות לימון, אני לא אתנגד"…

 

תחנות תרבות

"תחנת התרבות המרכזית שלי היא ירושלים. המגוון הדמוגרפי, התרבותי והחזותי כל כך גדול בעיר הזאת, שאין דרך אחרת אלא להיחשף ולחוות את השפע שהעיר מציעה".

 

היוצר הישראלי המוערך על ידך (בכל תחום)

"הצורפת ורד קמינסקי, שמעצבת תכשיטים ואובייקטים מחומרים מפתיעים, בצורפות קלאסית ומקפידה על איכויות החומר וגימור המוצר. קמינסקי אינה מתפשרת על תוכן האובייקט ומכניסה משמעות מופלאה לכל עבודה. עבודותיה בעיניי משקפות ארץ ישראליות מובהקת וחיבור יוצא דופן לארץ ולהלכי הרוח שבה, כמו כן, ואולי לכן, קמינסקי מוערכת בארץ ובעולם ונחשבת לאחת הצורפות המרכזיות בארצנו".

 

לאיזו מוסיקה את מאזינה כרגע

"בעיקר מוסיקה ישראלית, מכל הסגנונות".

 

 

2 תגובות בנושא “אדריכל, מעצב פנים ומעצבת מוצר נפגשו בישראל”

  1. עולם הצורפות ושילובו בעיצוב מוצר מקורי – זה צעד שדורש המון כישרון ואומץ ליצור משהו חדשני למרות הביקורות שלעתים שנויות במחלוקת. כל הכבוד לנועה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s