הו התמימות הקדושה!

 
 

 

 

התמימות הקדושה

 

סיפור עתיק מספר על הוגה הדעות ההוא, שיצא בכל מיני אמיתות שלא תאמו את אמונותיהם של בני עמו והם העלו אותו על המוקד. בעודו כבול לעמוד במרכז הכפר, ראה בין בני הכפר המתלהמים גם אישה זקנה אחת, סבתא טובה המקוששת ומוסיפה זרדים למדורת המוקד, בארשת פנים מלאה בתום לב ונחישות צדקנית, של אזרחית הממלאת את חובתה. הוא נשא פניו השמימה וקרא: "הו התמימות הקדושה!"

 

הו התמימות הקדושה של כל החיילים, באשר הם, שרק ממלאים פקודות.

הו התמימות הקדושה של האמהות ששולחות את בניהן להיות שהידים ומברכות את אללה על מותם.

הו התמימות הקדושה של כל המתנחלות תכולות העיניים וטובות הלב, המחזיקות עוללים בזרועותיהן, בלבוש דתי, אדוק, אפופות קדושה ומוסריות, החושבות בצורה טהורה שיש להרוג את כל הערבים.

הו התמימות הקדושה של כל הנערים, מלח הארץ, שיוצאים להקריב את עלומיהם למען בוש / אולמרט / נסראללה ודומיהם.

הו התמימות הקדושה של כל אנשי הדת, המצווים עלינו לעשות את מה שאלוהים מבקש מאיתנו, כי יש להם שיג ושיח יומיומי איתו.

הו התמימות הקדושה של כל הנשים המשרתות את גבריהן.

הו התמימות הקדושה של כל הנערות הפרנסות בגופן את משפחותיהן במזרח.

הו התמימות הקדושה של כל הילדים המנוצלים לרעה על ידי הוריהם.

הו התמימות הקדושה של פקידי הבנקים, אשר מוצאים את כל הדרכים המתוחכמות הללו כדי לשאוב מאיתנו את הפרוטה שאנו אוספים לפרוטה בעמל רב, כדי ששרי אריסון, זאב נחמה ודומיהם יוכלו לטבול בשמן ולהמשיך לנצל את אותם פקידים במשכורות רעב.

 

 

 

 

                 לא תרבות                            תרבות

      אגרטל בעיצוב מיכל פיקל     אגרטל פרחים בציור שמן 

                ותמי פמפנל

 

 

למה עיצוב לא נחשב כתרבות?

 

בקשו מישראלי ממוצע מן הישוב, חושב ומשכיל, לציין תחומי תרבות הוא יפרט: תיאטרון, מחול, ספרות, מוסיקה, אמנות, הוא אולי גם יגיע לקולנוע, אך הוא לא יציין עיצוב ואדריכלות כתחומי תרבות.

מדינת ישראל טרם הפנימה שקיים ערך כזה בתרבות הנקרא "עיצוב". אפשר לראות זאת בקלות, למשל במוספים החגיגיים של העיתונים בראש השנה, האוהבים למפות את תחומי התרבות החשובים בארץ ולסכם את תרומתם בשנה החולפת. הצגות תיאטרון, ספרים, סרטים, אפשר לקרוא שם על הצגת הבידור של השנה ועל תכנית הטלוויזיה עם הרייטינג הכי גבוה. הם יתעלמו מתחום העיצוב, שיוותר יתום ממדור או התייחסות כלשהי לתרומתו. כמו לא נעשה מאום בתחום זה בארץ, כאילו לא געשו ורעשו עשרות רבות של מעצבים ישראלים, קיימו תערוכות, עיצבו מוצרים עם אמירה גלובלית, הציגו ומכרו בחנויות בארץ ובתערוכות בינלאומיות. העיתון האינטליגנטי של המדינה, יעניק לתחום העיצוב בראש השנה, פינה צרכנית המסכמת את הקומוניקטים האחרונים על הכיסאות וגופי התאורה החדשים שהגיעו מחו"ל. בשבועון טיימאאוט בו אני כותב, יש מדור אמנות, כמו שיש מדור ספרים, תיאטרון וקולנוע. אין בו מדור עיצוב. בטיימאאוט המגניב והסקסי, העדכני, שנון וחוצפן, כתבות העיצוב שלי מופיעות עד היום במדור "החיים הטובים", לצד מידע על חזיות, חומרי איפור והסיילים האחרונים בחנויות האופנה. טבעי לעורכי העיתון שיהיה מדור "אמנות", זה הרי ערך מוכר וחשוב בתרבות, אבל אחיו התאום, ה"עיצוב" אינו ערך, אלא חלק מלייפסטייל, כמו אופנה, איפור ועיצוב פנים בסבבה, שהוא וילונות וספות תואמים לואזה. במדור האמנות יהגגו על "המיצב של לורנה סימפסון או הקלואקה של וים דלבואה" ויעסקו ב"אמנות שעניינה קדמה, טכנולוגיה ועתידנות וביחסים המרתקים בין מדעי הרוח למדעים המדויקים". במדור העיצוב שלי אסור לי לכתוב שהמודרניזם האופטימי נינטש על ידי כלכלה לא ודאית ושמרנות תרבותית וגם המודרניזם הדמוקרטי נחשב ככישלון והייתה חזרה לפוסט מודרניזם ההיסטורי ושמרנות ולכן המעצבים דחו את הפוסט מודרניזם הקיטשי שהפך למודרני יותר. עלי להסתפק בתיאור הרהיטים הטרנדיים לעומת אלה שהם פאסה. כי האמנות אינטלקטואלית ואילו העיצוב הוא סך הכל אופנה, האמנים יוצרים תערוכות והמעצבים יוצרים קולקציות.

 

 

 

3 תגובות בנושא “הו התמימות הקדושה!”

  1. "במדור העיצוב שלי אסור לי לכתוב שהמודרניזם האופטימי נינטש על ידי כלכלה לא ודאית ושמרנות תרבותית וגם המודרניזם הדמוקרטי נחשב ככישלון והייתה חזרה לפוסט מודרניזם ההיסטורי ושמרנות ולכן המעצבים דחו את הפוסט מודרניזם הקיטשי שהפך למודרני יותר."
    ולמה שתרצה לכתוב משפט כזה שיגרום לקורא הממוצע אי-נוחות? אני דווקא חושב שעיצוב הפך לחזות הכל, ומתן הלגיטימציה הוא עניין קטן, העיתון הראשון שיעשה מדור עיצוב יסחוף אחריו את השאר. חבל שלא נתת ל'הו תמימות קדושה', קטע חזק, לעמוד כפוסט לעצמו. גם זה עיצוב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s