סבתא פותחת בר וודקה יהודי

 

 

 

     אני אומר תמיד שאין עדיין עיצוב ישראלי, אבל יש עיצוב תל אביבי. והמגמה כיום בעיצוב   

ובאדריכלות העיר היא לשמר את המורשת ולשמור על צביונה הנוסטלגי של תל אביב הקטנה, הישנה והטובה. למשל במתחם הבילוי ההולך ונרקם במנשייה, בתוך אוסף הבתים לשימור של שכונת עוני שהוקפאה בשנות השישים ומעירים אותה עתה לעידן נהנתני ושבע. למשל ב"קיטון", מוסד תרבות גרגרני שקם לפני קום המדינה לצד "כסית" ועיצוב ושיפוץ חדשים השיבו לו עתה את נעוריו. כשבמנשייה הסתובב קזבלן, ב"קיטון" ישבו משוררים ואמנים.

 

המדינה הייתה אז חלום שבדרך וסבא צבי ניהל דוכן אבטיחים ברחוב דיזנגוף בתל אביב הקטנה. סבתא שרה באה אליו מדי יום להאכילו בתבשילים שהכינה. לקוחות היו מצטרפים ויושבים עמו וטועמים מהתבשילים והם הגיעו תמיד באורח פלא לדוכן, בדיוק בזמן שהגיעו התבשילים. שמעה של ארוחת הצהריים של "מלך האבטיחים" יצא למרחוק ומספרם של "חבריו" הלך והתעצם והוא מצא עצמו חולק את פת לחמו עם ערב רב של חברים, ידידים ולקוחות. הוד פולניותה סבתא שרה, לא ראתה בעין יפה את בזיזת תבשיליה ואז נולד הרעיון להקים קיטון קטן שיגיש ארוחות צהריים, לצד דוכן האבטיחים.

 

 

 

האהבה של אלכסנדר ורובינא לקניידלעך

 

 

 

"קיטון" נוסדה ב-1945 והפכה למרכז חיי רוח ותרבות, בו התרועעו מיטב אנשי הרוח של התקופה: שחקנים כחנה רובינא, חנה מרון, מסקין, קלצ'קין ומילא, לצד ציירים כיוסל ברגנר, קדישמן (שזהו מקומו הקבוע עד היום) ותומרקין, לצד משוררים כאלתרמן, חיים חפר, גורי – והמשורר אלכסנדר פן, שהציע לקרוא למקום "קיטון" וכך היה. "כולנו קצת הומלסים והאוכל מזכיר לנו את הבית שאבד", אומר קדישמן. אפשר היה למצוא ב"קיטון" את נשיא המדינה אפרים קציר לצד אפרים קישון לצד יונתן גפן לצד נעמי שמר, את הפסנתרנית פנינה זלצמן לצד שלום חנוך, ארתור רובינשטיין לצד שלמה ניצן לצד גדי יגיל, יוסי שריד לצד שולמית אלוני, אהוד לצד מאיר שניהם בנאי ואף את יפה ירקוני לצד שושנה דמארי, עם תימנים נוספים כיזהר כהן ובועז שרעבי. כולם עסקו ברוח, נאפו וריכלו על כך ואכלו קניידלעך במרק עוף, קרפלעך (המוגדר בתפריט: "התשובה היהודית לרביולי האיטלקי האנטישמי"), וורניקס, טשולנט עם קישקע, לצד פירה וצימעס וקינחו בקוגל או בשטרודל עם אבקת סוכר.

 

 

 

מקומותיה של תל אביב התרבו בינתיים ושקקו בקצב הסושי סמבה, עם ארומה של קפה ג'ו, האמנים ליהטטו בהאומן 17 והשפים בתכניות טלביזיה ובין הריגושים הנוצצים לאור השנדליר שעלתה רבע מיליון שקל שסיפקו מעצבים מתוקשרים, איך יכול להתחרות קיטון קטן ומאובק, רק עם קרפלעך ממולאים בזכרונות שעושה חייה הטבחית מו ידיה?

 

 

 

אל תיגע בסבתא

 

 

 
 

 

 

"ההחלטה שלי לשפץ ולעדכן את המקום לוותה בתהליך נפשי קשה", אומרת אורנה רסקין (45) הנכדה המנהלת כיום את "קיטון". "רציתי לשמר את שהיה במקום והבנתי שכבר אי אפשר. שיפוץ המסעדה משמעו למחוק את סבתא ואת אמא והייתי צריכה לקבל החלטה קשה. הבנתי כמה הלקוחות אוהבים את המקום ומפחדים משינוי, ממש כמוני. אז ערבתי אותם בתהליך, הושבתי אותם עם האדריכל כדי שירגיע אותם". אל האדריכלים הגיעה רסקין במקרה "הקשתי בגוגל מונח פרוע – 'עיצוב פולני' ולהפתעתי הגעתי לפוסט על צמד מעצבים 'ניאו-פולנים' בבלוג 'זבוב על הקיר'".

 

 

 

                  הנכדה, אורנה רסקין, המנהלת את "קיטון" כיום

 

הניתוח הצליח ו"קיטון" חייה ונושמת, מסורקת, נקייה ומצוחצחת. ברוב המסעדות החדשות מוטל על המעצבים להמציא סיפור שיעשיר את חווית המקום ולהתאים לו עיצוב. כאן היו צריכים המעצבים להיזהר מלקלקל את הסיפור הקיים. "שמרנו את הישן אך התאמנו את החלל כדי שגם צעירים ייהנו ממנו" מעיד המעצב רואי רוט "ניקינו את גיבובי השמעטס שהצטברו פה, אך עם הרבה כבוד לזיכרונות. לא נגענו בקיר המיתולוגי שעליו ציורי ציירים ששילמו בהם תמורת אוכל. הוספנו ויטרינה לסרוויסים ומזכרות, שזה הכי פולני שאפשר. שחזרנו את השילוט שהיה בעבר עם הניאונים בני 20 שנה. אפילו השארנו בו את השגיאה בשם המסעדה באנגלית. שולחנות האוכל נשארו מסודרים כמו ועדת קבלה. עם זאת יהיו שם גזוזים צבעוניים ובר הוודקה היהודי הראשון, שהחל מחצות יגיש וודקות עם מאזטים יהודיים. גם המצאנו אוכל שמתאים לאכלני לילה שמעדיפים פינגר פוד על התעסקות עם סכו"ם".

 

 

 

עיצוב ניאו-פולני

 

 

 

 

 

 

                   מעצב הפנים רואי רוט מהצמד "רוט-טבת עיצוב חלל". למטה: כסאות שמורים (הכסא של רפאל קלצ'קין)

 

 

סטודיו "רוט-טבת עיצוב חלל" (מעצבי "האומן 17" בחיפה, "לימה לימה" ו"סלונה"), הנחיל את הסגנון אותו הוא מכנה "ניאו פולני". "זה מודרני של פעם, כשהיו סלונים צנועים ללא קישוטים, ללא פאר מדומה, פונקציונאליים ועם חום", מפרש רוט "שילבנו מנורות סלון מזכוכית, מפות בד על השולחן שכבר פסו מהנוף, תמונות ישנות, ניחוח של הסלון של הסבתא. את תקרת פסי העץ שאלנו מבתי הקפה המודרניסטים שעיצבה דורה גד ז"ל ורצפת טראצו מצוירת קלאסית. זהו מקום צנוע, הצגה של איש אחד ומעט עובדים. חדרון קטן ומטבחון קטנטן. אנו רגילים לעבוד עם יזמים צעירים ומגניבים ומצאנו עצמנו עם אנשים זקנים והמון נשמה. היה לנו פועל ערבי מטירה שלמד לקלל ביידיש".

 

בספר האורחים של המקום כתב חיים חפר: "נווה מדבר פולני בארץ החומוס / כאן הטשולנט על הג'חנון גובר / והכבד קצוץ לקיבה לא מוותר / והוודקה עם הדג מלוח / מטפלים במצב רוח / וכל התפריט היידישקייט / על זה אין ויכוח / ועל הקירות  קדישמן לקינוח / ואומרים המחייה והולכים לנוח". בתחתית העמוד כותב יורם קניוק: "ישבנו כאן והחלטנו להתחתן ולהוליד מישהו שישב פה כמו שאני ישבתי על הברכיים של רובינא". "אני כותב כאן ברוסית, שפת האם שלי, כי אני מרגיש בבית", כותב ארקדי דוכין.

 

"כשהייתי ילדה פחדתי שכל הזקנים ימותו ותיגמר המסעדה", אומרת אורנה ומביטה בנחת ובסיפוק על הסועדים. מטרוניתה פולניה קשישה יוצאת שבעה מהמסעדה, טופחת לרסקין על הכתף: "כל הכבוד, נראה יופי, ניקיתם", היא אומרת ורסקין נאנחת אנחת רווחה. 

 

 

 

              מספר האורחים של "קיטון", ברכה של מנשק'ה קדישמן

 

 

כתבה מקוצרת הופיעה במדור שלי "עיניים גדולות" ב"ישראל-היום" (מתפרסם מדי חמישי)

 

 

2 תגובות בנושא “סבתא פותחת בר וודקה יהודי”

  1. אני אוהב את המסעדה, אם כי אינני מבקר בה לעיתים קרובות לצערי, בהחלט לא. כל הכבוד על האומץ שהיא לקחה עם השיפוץ, ועל סוג השיפוץ שנראה מהצילומים, כנראה עשו זאת בעדינות ובחוכמה. עכשיו עשית לי גם חשק לאוכל יהודי מזרח אירופאי טוב. גמר חתימה טובה.

  2. במיוחד הצ'ולנט, שחייבים לדגום ממנו לעת חורף. מעניין אם עדיין יש שם את המלצריות הוותיקות – הן מביטות עליך בעין רעה אם אתה מבקש קומפוט לפני שסיימת את הבשר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s