והרי החדשות

 

 

 

אנחנו החלודים. עשר שנים אחרי שהאמנית אילנה גור ציפתה את רהיטי המתכת שלה בצבע ירוק המחקה פטינה, כדי שיראו עתיקים ויצרה עידן של רהיטי מודרניים מימי הרומאים – פורח עתה בעולם גל של רהיטים חלודים. קראתם נכון, בדיוק כאלה שאתם הייתם זורקים או באים בטענות ליצרן. באנגליה אתם יכולים לרכוש למשל הכסא החלוד למהדרין הזה של טום דיקסון, במהדורה מוגבלת בחנות הביטאט ובארץ כבר יש קולקציה חדישה אך חלודה של רהיטים כמו שולחן הקפה שבתמונה, משרשרת זחל של טרקטור, בבית קסטיאל.

 

 

 

 

טרנטה טרנד. בעוד אספני דגמי המכוניות המיניאטורות משחרים לדגמים אקזוטיים ונדירים, של מכוניות פרארי מבהיקות ודקות גזרה או הונדה בורקת וצחת מראה, מציעים מעצבי "צ'יניצ'ינצ'ין" לאספנים האורבנים קולקציית דגמים של גרוטאות מכוניות, חלודות וחבוטות. קבוצת עיצוב רדיקלית זו, הנפיקה השנה לשוק סט סטיקרים "למטרות לא ראויות", למשל: "אגודת לבנים בריאים ועשירים", "אנשים נגד קשתות בענן", "שחררו את הנזל וגרטל", "מועדון הצנחנים העיוורים".

 

 

 

 

מראות נרקיסיסטיות. אמנים ומעצבים מובילים, כמו מטלי קראסט וקבוצת 5.5, עיצבו קולקציית מראות שבאה לשחרר אותן מעיצובן המרובע או מעוגל המסורתי בו היו שבויות. למשל, מראה המעוצבת בהשראת הספר "עליסה בארץ הפלאות" ומשחזרת את צורת ראשה של אליס.

ואזה מפוסלת. הפופולאריות של הקרמיקה ושל כלי הפורצלן בעיצוב העכשווי, מביאה לאינספור פירושים עיצובים לאגרטלים, שפעם קישטו ויטרינות של דודות גרוזיניות או פולניות. חלק מהאגרטלים הופכים לפסל מורכב: האגרטלים של המעצבת ההולנדית Weiki Somers, מורכבים מיחידות מקושטות בטאפט הולנדי. האגרטלים של סטודיו ג'וב האנגליים הם חלק מפסל של ממש, כמו ליצן מזהב שהאגרטל ניצב על ראשו.

 

 

 

 

 

 

יצא עשן לבן. בעידן שלנו העייף מהעיצוב התעשייתי להמונים, יוצר המעצב  Geoffery Mann אובייקטים מפוסלים מפורצלן בעבודת יד, כמו מנורה יפיפייה וענוגת מראה זו. הפורצלן השברירי ממנו היא עשויה, מעניק לה בזמן שהיא דולקת, מראה של עשן רך ולבנבן המסתלסל מטה.

 

 

 

רגליים למעלה! נכון שמלמדים אותנו להיות עם הרגליים על הקרקע, אבל הספה הזו של אביעד גיל בוגר בצלאל (29), מרשה לעצמה לברוח מהמציאות המסורתית והמקובעת ולהרים שתי רגליים מרחפות באוויר. צילום: עודד אנטמן

 

 

פולושן-שיק. שידה מפוסלת זו של סטודיו ג'וב האנגליים, מורדת בקו העכשווי של העיצוב עם המסר האקולוגי, המטיף להגנה על כדור הארץ – ומביאה רהיט נהנתני מצופה זהב בארוקי, המנציח את הזיהום הסביבתי שיוצרים מפעלי התעשייה. משטח השידה עשוי מעשן זהוב המונח על הארובות השחורות של בתי החרושת.

 

 

 

 

סבתא רקמה לי כורסה. שובם של מלאכות היד המסורתיות כמו הסריגה והרקמה לעיצוב העכשווי, לצד הכמיהה למוצר אישי וייחודי, מביא לעיצוב מוצרים המעוטרים ברקמה אמיתית. זאת בניגוד להדפסת העתקי רקמה כפי שנהוג היה עד כה בעיצוב המתועש ששאף לייצר הרבה ולהוזיל עלויות. כסא נדנדה זה שעיצבה Moa Jantze, מעוטר ברקמה בעבודת-יד וכל כורסה נבדלת לכן מרעותה. בתמונה התחתונה, שרפרף רקום מושב משל האחים קמפנה.

 

 

 

 

 

אימג' בנק / פורע שטרות

 

 

 

למי שזקוק לרעיונות מה לעשות עם הכסף, המעצב  Justine Smith, למשל, החליט לעשות הרבה כסף מעיצוב ולכן יצר עיצוב מכסף. שטרות כסף של מדינות שונות, הופכות בידיו למשחק אורגמי, שבאמצעותו הוא משתמש באישים הנכבדים הניבטים מהם ליצירת דמויות חדשות המגחיכות את דמותן: המלכה אליזבט משטרות הכסף הבריטיים מקבלת אצלו כובעון סקוטי קטנטן, אייב לינקולן שנלחם בגזענות חובש תרבוש הודי וחומייני מופיע על שטר פרסי אצלו בדמות ליצן. בעבר נהג ג'סטין לפסל משטרות אובייקטים שונים כמו כלבים וכלי נשק.

 

 

תגובה אחת בנושא “והרי החדשות”

סגור לתגובות.