בוקר טוב 2008

 

 

 

 

חומרים לא חומרניים. פסלים קיפודיים אלה נוצרו בידי שני אמנים ידועים, העושים שימוש בלתי שגרתי בחומרים בנאליים ומעניקים להם חיים חדשים. קיפוד חמוד זה נוצר מזנבות עפרונות בידי Jeniffer Maestre מדרום אפריקה, שיצירותיה המוצגות במיטב הגלריות ברחבי העולם, עשויות בין היתר מברגים, מסמרים וחרוזים. Tom Friedman האמריקאי (45), ידוע בזכות פסליו המפתיעים (שלא לומר מעוררי תדהמה), העשויים מעפרונות, ספגטי, מסטיקים, נייר טואלט ושיער. כך למשל הציג בתערוכה עכביש טרנטולה מעורר חלחלה עשוי משיערו השחור. בתערוכה אחרת הציג פסל מיניאטורי של ראשו ודיוקן פניו, מפוסלים מכדור אספירין בודד. בתמונה, פסל של קיפוד ים משלו, עשוי מאלפי קיסמי שיניים.

 

 

 

כוכב ים של ג'ניפר מאסטר
ושולחן עפרונות של מעצב אירופאי
 

 

 

 

פרננדו בריזיו מליסבון יצר כלי עטור עפרונות (טושים) שהצבע שלהם נספג בו וכך צבעו משתנה מרגע לרגע

 

 

 

 

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTXYZ ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVW

 

 

מקופלת. "לשון" מתקפלת הוא שמה וגם הדימוי של הכורסה הידועה של Pierre Paulin המעצב הצרפתי הוותיק (80), המעוצבת בקוים זורמים ומתגלשים ללא חיבורים וזויות. פאולין עיצב בעבר רהיטים לארמון אליזה, להראות לכם שבעלי לשון ארוכה מגיעים למקומות הנכונים.

 

 

 

 

הטכנולוגיה המתקדמת הפכה מזמן לשותפה מלאה של המעצב, באמצעותה הוא מעצב ככל העולה על רוחו ובכל חומר. כך חומרים קשיחים הופכים לרכים ומתקפלים כאילו היו בדים:Grete Jalk  השתמש בעץ כאילו היה בד וקיפל ממנו כסא ו-Pieke Bergmans חתך וקיפל שרוול קראמי ארוך דמויי בד והפך אותו לסדרת אגרטלים.

 

 

ABCDEFGHIJKLMNOPQUVWXYZ ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVW

 

 

 

 
 

רהיט ממריא דרך דמעה שקופה. משחק ניגודים בין חומרים שקופים למלאים, יצר השתקפויות והשתברות מרתקת בכיסאות האוונגרדים של Emmanuelle Moureaux. ב"שולחן הטיפה" שיצר Mattia Bonetti, הוא הוריד ממשטח העץ רגלים נוזלות שקופות כטיפות ארוכות והעניק לשולחן מעמד של פסל.

 

 

 

 

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVZ ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVW

 

 

 

תאומים לא תואמים. אפילו בחדרי המגורים הכי ישראליים נזנח משכבר הטקס המקודש של ארגון הרהיטים התואמים והסגנון האקלקטי פשה ומחבר בחדווה פריטי ריהוט בזיווגים שרק הראש היהודי יכול להמציא. כך רק "אחד משלנו" יכול לעצב ספה מחלקים שאינם מתחברים ולא תואמים זה לזה, כמו שעיצב רון ארד ל"מורוסו" האיטלקית הנחשבת והוא אף כינה אותה "לא תואמת".

 

 

 

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVW

 

 

 

 

עיצוב זך. אמבטיה עוצרת נשימה זו עוצבה כיצירת אמנות על ידי סטודיו Being Object , כולה לבנה ובקווים גיאומטריים זכים, צחים ונקיים וזורמים כמים, כשרק ראש הברז צבוע בצבע עז ונראה כפרפר או שפירית הנחה על גבעול שעל שפת המים.

 

 

 

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVW

 

 

 

 

 

דורות של שלימות. המוזיאון לאמנות חדשה בדנמרק ערך לאחרונה תערוכת רטרוספקטיבה בשם "דורות" לשני דורות של אחד מיקיריו, מותג העיצוב היוקרתי "ג'קובס ג'נסן" החוגג יובל (מ-1958). חלוץ הפונקציונליזם הדני בן ה-80, יצר עם בנו (30 שנה בחברה) את חפצי העיצוב התעשייתי המושלמים של המאה: רהיטים, מכשירי חשמל ומטבח, שעוני יד ועוד, חלקם עטורי פרסים מהיוקרתיים בעולם. אם הייתי צריך לבחור מוצר אחד לקחת איתי לאי בודד, הייתי בוחר ללא היסוס בשעון הקלאסי שלו מ-1986.

 

 

 

 

ABCDEFGHIJmess-coltureTUVWXABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVW

 

 

 
 
 
 

תרבות להמונים / תיק מנגה של לואי וייטון

 

 

תערוכת רטרוספקטיבה לאמן היפני המסעיר, מהפכני ומרגש Takashi Murakami, מתקיימת בימים אלה (עד 11 בפברואר 2008), ב-Mocca  מוזיאון לאמנות מודרנית בלוס אנג'לס. מורקמי משתמש בדימויים השאובים מתרבות ההמונים כמו פופ, לציורים גראפיים או פסלים מנגאיסטיים עזי מבע וצבע, בשלל מדיות החל מקנבס, דרך וידאו ואמנות דיגיטאלית ועד לפיסול. הוא מטשטש את הגבולות בין אמנות גבוהה ונמוכה וכך דימוייו המעטרים חללי מוזיאונים נחשבים, מופיעים ללא בושה גם על טישירטס, מחזיקי מפתחות, עכברי מחשב ונרתיקים לטלפון הנייד. בתערוכה נכחו פסלי דמויותיו הידועות, כמו "מיס קו" ו"הקאובוי הבודד" (משנות ה-90) ופסל חדש וענק של בודהה מפלטיניום בוהק שתימר עד תקרת המוזיאון, מונח על סטנד בצורת פרח לוטוס על גבו של צב ים. הנאה מיוחדת העניקה למבקרים חנות קטנה שנפתחה בתערוכה והציגה למכירה את 33 פריטי המהדורה המיוחדת של אביזרי אופנה שעיצב האומן אקסקלוסיבית ל- Louis Vuitton, ביניהם התיקים הידועים ויומנים משולבים בהדפסי קומיקס.

 

 

 

 

 

מדור העיצוב "עיניים גדולות", ישראל-היום, 3/1/08 (מתפרסם כל יום חמישי)

 

 

 

תגובה אחת בנושא “בוקר טוב 2008”

 1. תודה רבה על פוסט מעניין ומסקרן מאוד
  ממש הצצה מעולה אל מה שקורה היום, גם אם על קצה המזלג כנראה
  העפרונות הללו זה חזק
  הספה המהממת של רון ארד פשוט עיצוב מצטיין ומבריק
  וגם האמבטיה הלבנה
  תודה תודה על העדכונים והפוסט המושקע

סגור לתגובות.