גלויות מהעולם

 

 

 

 

1

ספריה משיש ואמבטיה מזכוכית. הקדמה הטכנולוגית נתנה למעצבים דרור לעשות שימוש בלתי שגרתי ונועז במוצרים שבעבר היו מוגבלים לחומרים מסוימים בלבד. כידוע ספריות עוצבו בעיקר בעץ ואמבטיות מחרסינה לבנה. מארק ניוסון הציג לאחרונה בגלריה גגוסיאן בניו-יורק ספריה משיש קררה אפרפר, במהדורה מוגבלת. ניוסון בן ה-43 נחשב כיום כאחד מעשרת המעצבים הידועים והמשפיעים בעולם, המעצב הכל מכיסאות וכלי בית, דרך אופניים ומכונית קונצפט ועד למסעדות ופנים של מטוסי נוסעים. הוא נולד בסידני אוסטרליה ונוהג להעתיק את מגוריו מדי כמה שנים וכך שהה בטוקיו, פאריס ולונדון. את הקריירה שלו החל כפסל, וסגנון העיצוב הפיסולי שלו ניכר היטב בספריה זו כמו בשאר מוצריו, שאף הם עשויים מחומרים לא שגרתיים כמו כורסאות אלומיניום, שהידועה שבהן "כורסת לוקהיד" הנראית כלשון ארוכה מאלומיניום ועשתה לפני שנה היסטוריה, כשנמכרה במיליון דולר במכירה פומבית של סותביס בניו-יורק.

אלסנדרו לאנרדה עיצב מצידו ל"טריסה" האיטלקית אמבטיה בקווים מינימליסטיים, נקיים וישרי זווית – עשוייה זכוכית שקופה. את שפת גוף האמבטיה וקצות משעונותיה ריפד בציפוי רך בצבע יין אדום. כשהאמבטיה מותקנת ברצפה מבריקה, מתקבלת תחושה זכה כבדולח.

 

2

ג'וק בראש. החזרה לטבע הניכרת בעיצוב העכשווי, כבר הביאה לנו נברשות ורהיטים מענפי עצים, שרפרפים וריצוף מחלוקי נחל, שטיחים משיער סמור דרום אפריקאי ואהילי מנרות משיערות זנב סוס. היא גם הביאה לעשרות רהיטים ומוצרים עתירי דימויים של בעלי חיים: ציפורים ופרפרים קישטו כמעט כל דבר – טפטים, כלי אוכל ורהיטים וראשי צבאים מעץ הפכו לקולבים, מנורות וסתם קישטו קירות בתים כזכר לפוחלצים של בעלי הטירות והאחוזות שפיארו את עלילות ימי הצייד שלהם ביערותיהם. בסטודיו "פרונט" משבדיה עיצבו אפילו מנורה העומדת על ראש סוס וראש חזיר-בר. חברת טקסטיל איטלקית הלכה עם זה רחוק גם כן, אולי תגידו שרחוק מדי והיא מוכרת ציפויי כרים, סדינים וטכסטיל לחדרי שינה ממשי רך ויוקרתי, מלטף בחושניות ו…מקושט בהדפסי עשרות ג'וקים ורמשים צבעוניים.  

 

3

יצירות קומיקס בסלון. לא כל צרכני האמנות מחפשים יצירות בעלות ערך שוק היסטורי או כלכלי, ששייכים לתקופה הכחולה והנדירה של האומן. יש כאלה המחפשים יצירות אמנות התואמות לספה הכחולה שלהם וסתם ממלאים יפה את הנישה שבין הוילון לחדר השינה. יש כאלה שמחפשים שיצירת האומנות תשדר אמירה כלשהי, המעידה על טעמם המשובח של בעלי הבית ויש כאלה שסתם רוצים שהיצירה תהיה צהובה, כי זה מתאים לצבע הוילון. כרזות לעומת זאת, שימשו בהרבה מקרים ליצירת אווירה – כמו כרזה של האמפרי ואינגריד מקזבלנקה בחדר השינה, או לאמירה פוליטית או חברתית, כמו פוסטר של טרטאקובר נגד הכיבוש. באירופה פושטות כעת כרזות ממוסגרות במסגרת איכותית – ובכולן דימויי קומיקס. ממיקי-מאוסים בסגנון קיית הרינג ועד לקומיקס של יפיפייה אדמונית, שכאילו נלקחה מחוברת של ספיידרמן, האומרת: "הציור הזה איום ונורא… אבל הוא תואם לספה שלי, אני כה מבולבלת".  

 

 

 

 

4

הכי סקסית על השולחן במשרד. מנורות שולחן משרדיות מעוצבות לעילא יש לרוב, חלקן זכו בפרסים יוקרתיים, כמו מנורת הזרוע הכסופה של אנטוניו צ'יטריו שזכתה ב"רד-דוט" הנכסף וחלקן מרכיבות את ההיסטוריה של העיצוב, כמו אצלנו מנורת הזרוע מאטב כביסה ואהיל פלסטי של "פלסטיק-פלוס", מתקופת הזוהר של רחוב שנקין. אבל אין סקסית יותר מאשר מנורת השולחן המשרדית הפשוטה והמוכרת, שזכתה עד היום להכי הרבה חיקויים וגרסאות והופיעה גם בגרסה מוגדלת, בגודל של אדם ממוצע, להצבה כמנורת רצפה והיא מעניקה לחלל תחושה של עליסה בארץ הפלאות. זו עוצבה בידי גטאנו פשה האיטלקי ב-1970 והפכה לאייקון הכי מוכר בעולם של מנורה זו. המעצב הישראלי החי בניכר, רון גלעד, עיצב נברשת משרדית המורכבת מריבוי מנורות זרוע משרדיות פשוטות ונראית כעכביש ענק. היא נוכסה מיד לקטלוג של חברת "מואי" ההולנדית, של המעצב מרסל וונדרס.

 

5

נייר עבודה. דווקא בעידן בו הטכנולוגיה מציעה אמצעים מרחיקי לכת בשימוש בחומרים מהפכניים, כמו אלומיניום מוקצף ופולימרים מגוונים, משתעשעים מעצבים ביצירת מוצרים – העשויים מנייר פשוט דווקא. ניקולה אנריקו סטאובלי, ארכיטקט שוויצרי, מצא שקרטון קל משקל וניתן למחזור הוא חומר מצוין לייצור קולקציה של רהיטי ילדים. יש בזה אמירה ברורה כנגד תג המחיר הגבוה שעל הרהיטים המעוצבים העכשוויים, מה גם שהוא מציע לכולנו ליצור לנו אותם בשיטת עשה זאת בעצמך. מה שצריך זה רק קרטון, סכין חיתוך, סרגל, דבק, מסקינטייפ ומעט חריצות. 

הכל תלוי בעיצוב החכם: מייקל מרדית בנה מערכת תלייה שלימה, בהשראת צמח הקיסוס (אייווי) המטפס הנפוץ בארה"ב – כולה מנייר. המבנה שלה חזק דיו כדי להחזיק בגדים תלויים. ג'אן סטאק מפלורידה היא אמנית הידועה בפסלי הנייר התלת מימדים שהיא יוצרת. היא משתמשת במשטחים נייר לבנים ועבים, הנראים תמימים ושקטים ובמעט חיתוכים היוצרים במומחיות צורות מורכבות, היא מגלה את הניירות הצבעוניים שהיו קבורים מתחת והללו מתפרצים החוצה בצורה מרהיבה של צבע. את הטכניקה היא פיתחה כשהייתה צעירה תפרנית שטיילה בפרובאנס: "לא היה שם ציוד לעבודת אמנות, אבל הנייר היה זול אז קניתי ניירות והתחלתי לעשות ניסיונות", היא מגלה.

 

 

 

 

6

רומנטיקת קומיקס. מארק טיטצ'נר (35) עלה לכותרות עתה לאחר שזכה בפרס טרנר הבריטי היוקרתי, המכתיר מדי שנה את האומנים שיהוו את סיפור ההצלחה הבא בסצנת האמנות. הפרס הנכסף שימש כקרש קפיצה לאמנים ידועים כמו דמיאן הארסט ואניש קאפור. האמנות של טיטצ'נר הינה אמנות מסחרית, גראפית, רומנטית אך עם השפעות של ויליאם בלייק מצד אחד וגם של קומיקס, עטיפות תקליטים ומוסיקה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

הכל תלוי. Flensted Mobiles הוא מותג של מוביילים עדינים המיוצרים בעבודת-יד, המנוהל בידי זוג אמנים דניים בשם אולה ואשתו אסא. המותג נולד על-ידי הוריו של אולה לפני יובל שנים, יחד עם אולה עצמו. זוג האמנים חיים באי הדני הפסטורלי פונן, מקום הולדתו של הנס קריסטיאן אנדרסון, שללא ספק תרם ולהרמוניה המאפיינת את המוביילים. אלה שואבים השראה מיצירות האמנים הנודעים מירו וקלדר, או יוצרים הפשטה צורנית של בעלי חיים כחתולים, כבשים, וסוסים, במינימיזציה אלגנטית. מלאכים ופיות שמימיים מופיעים אף הם במוביילים, עם ראשי זהב נוצצים ולבבות קטנטנים. המעצבים הקדישו סדרת מוביילים שלימה לילדים, תוך תפיסה של ילדות נאיבית ופשוטה עם דימויים שובבים ונקיים של חיות ויצורים משובבי לב. המוביילים נמכרים במוזיאונים היוקרתיים בעולם, כמו הגוגנהיים ומומה בניו-יורק וטייט מודרן בלונדון והם הגיעו עתה גם ארצה לבית העיצוב היוקרתי "ארביטמנ'ס" בתל-אביב.

 

8

אישה בעולם של גימיקים. רבים ממעצבי העל מפגינים מפגינים התנהגות אקסצנטרית ומלווים את מוצריהם בגימיקים שונים: למשל, מרסל וודרס מצטלם עם אף של ליצן מוזהב לאפו ומצלם את הרהיטים שלו עם דוגמנים כושים, גמדים וזקנות עירומות. ג'יימה חיון מצטלם עם אף ארוך מקרטון המוצמד לאפו, מפסל תרנגולות ירוקות ענקיות מקרמיקה ומשרבט אילוסטרציות על קירות החללים שעיצב. כל זה עוד בטרם הזכרנו את היהירות המתבדלת והסנובית של פיליפ סטארק. לעומתם מפגינה פטרישיה אורקיולה התנהגות מקצועית שמרנית ורצינית, למרות שהיא תפסה מקום מצוין בצמרת מעצבי-העל. היא מתבלטת כאישה בעולם של מעצבים גבריים והעבודות שלה מאופקות, לא "צורחות עיצוב" למרחקים, אך שובות לב ומרגשות גם כשהן עשויות מחומרים פשוטים ואפילו אנכרוניסטיים, כמו שולחנות קפה אלה המצופים בפורמייקה של הפיפטיז.

 

front design

 

monica forster

9

השבדים מרחפים. מוניקה פורסטר אחראית לכמה מהמוצרים הידועים ביותר בשבדיה ונחשבת כיום כנציגת הדור הצעיר של העיצוב השבדי. סגנונה מושפע מהאזור הארקטי הצפוני בו היא נולדה וגדלה: צורות טהורות ופשוטות, רובן בהשראת הטבע, אך עם זאת גם ניכרת בהם סקרנות אדירה לחומרים וטכניקות חדישות.  בהשפעת הטבע היא עיצבה שולחן קפה בשם "בריזה", שהמשטח הדקיק שלו נושב, מרחף ונעלם לו כבריזה מענגת ומכסא האודיטוריום הנשכח והבנאלי יצרה שירה של עיצוב תעשייתי, כשהעניקה לו עיצוב זורם ומרחף בהשראת הבריזה וכינתה אותו "פלו" (מרחף). לעומתה, עיצבה קבוצת העיצוב היצירתית ובולטת ביותר כיום, "פרונט", שידת מגירות המרחפות באוויר.

 

 

 

 

 

 

 

 

10

מפצח האגוזים. ואי אפשר בלי מוצר המעוצב ברוח חג הפסח הקרב: מפצח האגוזים הראשון אשר זכה בפרס העיצוב היוקרתי "דיזיין+", מעוצב בצורת קונוס ומפצח אגוזים בגדלים שונים באמצעות שתי ידיות המופעלות בלחיצה. ליצירה קוראים "דרוסלמאייר", שם המסגיר את מוצאו משבדיה והוא קרוי על שם אותה דמות מסתורית של בונה הצעצועים והבובות שהעניק לקלרה את מפצח האגוזים ביצירת הבלט האלמותית של צ'ייקובסקי. זוהי מתנה מושלמת לחגים, שכן עדיף לפצח אגוזים בסטייל ולא באמצעות השיניים, גם אם הן שיני זהב. לרגל החג מגיע המפצח עטור התהילה ארצה ויימכר ברשת הביטאט.

 

 

 

פורסם במגזין העיצוב של עיתון "הארץ"

 

 

תגובה אחת בנושא “גלויות מהעולם”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s