נגד עיצוב ואדריכלות אופנתיים, בעד הסגנון של הפועל העני והבתולה הזקנה

"מה שפר חלקם של האיכר הטיפש, הפועל העני והבתולה הזקנה. לא היו להם דאגות של סגנון. לא היו להם רהיטים מסוגננים. הציירים, שיש להם טעם, התעלמו מהדירות המסוגננות שלנו וציירו תמיד את פנים הבתים של האיכרים הטיפשים, של הפועלים העניים ושל הבתולות הזקנות. הם צדקו. הם היו מפוכחים מספיק להבחין עד כמה חלול, נפוח, מנוכר ולא הרמוני הוא המראה של הדירות המסוגננות שלנו". אדולף לוס

adolf loos – villa-moller
Le-Corbusier-Pierre-Jeanneret-Maison-Planeix

סלון מתוך קטלוג רהיטים עכשווי

"אנו לרוב מניחים שהאובייקטים שייכים לנו ולרוב אנו צודקים. אבל יש זמנים בחיים שאנו שייכים לחפצים שלנו", כתבה הסופרת והפילוסופית אקיקו בוש (Akiko Busch).
העולם ממשיך לנהות אחר המעוצב והמסוגנן ובה בעת ממשיך למרוד בו: מחפש אחרי האישי בתוך ההמוני, הלוקלי במקום הגלובלי, מעדיף עבודות-יד וארט-דיזיין במקום המוצר המתועש ועוד. המרד הזה נגד המעוצב, האופנתי, הטרנדי, המלוטש והבון-טון, שזור לאורך ההיסטוריה של העיצוב והאדריכלות ומהווה ניגוד משלים שלו.
האדריכל והתיאורטיקן אדולף לוס (1933-1870), ממנסחיה העיקריים של הארכיטקטורה המודרנית, חווה את התמוטטותה של הדוקטרינה הקלאסית, המכתיבה לארכיטקטים כללים מנוסחים וברורים של קומפוזיציה ושל פרופורציה (המעניין הוא שלוס עצמו זירז במידה רבה את ההתמוטטות הזו, אולי יותר מכל אחד מחלוצי הארכיטקטורה המודרנית שבאו אחריו).
מעבר למאמריו הידועים על ארכיטקטורה ואורבניזם, התבטא לוס גם במגוון נושאים כמו עיצוב אופנה, הליכות ונימוסים ואורח חיים. "עכשיו לכל אחד יש זכות להתלבש כמו מלך", הוא מצהיר "מה שפר חלקם של האיכר הטיפש, או של הפועל העני או של הבתולה הזקנה. לא היו להם דאגות כאלה (של סגנון). לא היו להם רהיטים מסוגננים. הכל בערבוביה. הציירים, שיש להם טעם, התעלמו מהדירות המסוגננות שלנו וציירו תמיד את פנים הבתים של האיכרים הטיפשים, של הפועלים העניים ושל הבתולות הזקנות. הם צדקו. הם היו מפוכחים מספיק להבחין עד כמה חלול, נפוח, מנוכר ולא הרמוני הוא המראה של הדירות המסוגננות שלנו".
לוס קורא למרד "עכשיו נמאס לנו. אנחנו רוצים שוב להיות אדונים בד' אמותינו. אנחנו לא מוכנים יותר לכך שהחדרים שלנו ישעבדו אותנו". ("דיבור לריק, למרות הכל", הוצאת בבל).

le corbusier

אבל מטיף הפשטות המתסיס והמשפיע מכולם היה ארכיטקט מודרני (שרכש את המקצוע בכוחות עצמו), בשם שארל אדואר ז'אנרה, שהופיע תחת הפרסונה לה קורבוזייה (1887 – 1965). ספרו השני "לקראת ארכיטקטורה" (1923, בארץ הופיע בהוצאת בבל) נחשב לטקסט המשפיע ביותר שנכתב אי פעם על הארכיטקטורה המודרנית. בעיניו לארכיטקטורה אין בכלל כל קשר עם סגנונות העיצוב השונים. "סגנונות ה'לואי' למיניהם או הסגנון הגותי, הם לארכיטקטורה כמו נוצה על ראשה של אשה. לעתים זה נחמד, אך לא תמיד", הוא אומר בלעג. "החיים הטובים" היו בעיניו שמש, נינוחות, סדר, הרמוניה כשמילת המפתח היא "טהור". הפונקציונאליות של המבנה צריכה לכלול בתוכה גם את הרגש של המתגורר אל חלל מגוריו, המושג באמצעות פשטות, סדר וצורות טהורות. המבנים שתכנן הניחו לאור הטבעי ולצמחיית הגינה לחדור אליהם ברוחב לב ואפשר היה לראות אצלו חלל הבנוי מסביב לעץ הצומח ומבקיע בעד לתקרה. הריהוט הפנימי במבנים שתכנן היה זול, מייצור המוני ונטול קישוטים. לה קורבוזייה שאף לעשות סדר בשלל הרעיונות שנפוצו באירופה בשני העשורים הראשונים של המאה וקרא לבניית "מכונות מגורים נטולי אסתטיקה". בדומה לפוטוריסטים, הוא גרס שאדריכל צריך בכלל להשליך את מטענו התרבותי.
המינימליזם אמור היה לקחת חלק במרד נגד האקספרסיבי והמהודר, ולהטיף לסגפנות חומרית ועיצובית. אצלנו כיום העיצוב המינימליסטי, של בתים ורהיטים – הוא סמל לשפע. ככל שמסך הטלוויזיה או האייפד יותר דק, ככל שעיצוב המטבח יותר מאופק, ככל שחזות הבית יותר נקייה מרגש – כך הם מפגינים יותר יוקרה מתנשאת. לעומתם, אני מוצא משהו כובש באסתטיקה של ה"אנטי עיצוב", זה שביטאו הרדיקלים האיטלקים של שנות ה-60 וגם הרהיטים של Martino Gamper ולאגרטלים של הלה יונגריוס כיום: באומץ של ה"אנטי עיצוב" לבטא רגש, בשיחרור שלו מכבלי המוסכמות החברתיות, חפשי משייכות לז'אנר או סגנון, אך בה בעת מעניין, אסתטי, מרגש ומשפיע.

תגובה אחת בנושא “נגד עיצוב ואדריכלות אופנתיים, בעד הסגנון של הפועל העני והבתולה הזקנה”

  1. כדאי חשוב ורצוי לציין פרטים של תמונה כשמפרסמים אותה. האם המוצרים עוצבו ע"י לוס ואם לא, אז ע"י מי ? ומתי ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s