בעוד 20 שנה נגור בערים מתחת לפני האדמה

לתכנון האורבאני בעולם כיום, כאב ראש גדול: בפעם הראשונה בהיסטוריה האנושית, יותר ממחצית מאוכלוסיית העולם מתגוררת כיום בערים. על פי האו"ם, נתון זה ימריא לכמעט 70 אחוזים עד שנת 2050. אדריכלים ומעצבים עירוניים חייבים לחפש דרכים חדשות כדי לעשות שימוש יעיל יותר של קרקע עירונית. מגמה זו הובילה בערים רבות, להתרחבות, תרתי משמע, בעקבות הדפוס של פרבור בצפיפות נמוכה.

אבל האם יש דרך להכיל יותר אנשים, מכוניות, תשתיות ומשאבים במרכזי הערים וגם לייתר את הצורך לדחוף את גבולות עיר החוצה? ההתקדמות הטכנולוגית הגדולה בעיצוב ותכנון עירוני כיום, עשוייה לספק לנו תשובה והיא נמצאת מתחת לרגלינו. אנחנו עדים לשימוש הולך וגובר בחללים תת-קרקעיים בערים הגדולות.

ישנם אתגרים רבים בבנייה מתחת לפני הקרקע. היא למשל יכולה לעלות עד פי חמש מאשר עלות בנייה רגילה. אבל עם הלחץ על המרחב עירוני והבנייה הזו עצמה שהוא במגמת עלייה, מספר גדל והולך של פרויקטים תת קרקעיים עכשוויים, מוכיחים עצמם גם מבחינה כלכלית. ישנם גם יתרונות בבנייה התת-קרקעית. בעוד היא יכולה להיות יקרה מאתגרת מבחינה טכנית, המרחב התת-קרקעי הוא בדרך כלל זול יותר לתחזוקה. תודות לטמפרטורה מתחת לפני הקרקע, נשמר חיסכון על חימום וקירור, לעומת מבנים עיליים.

מגרש הוקי קרח תת-קרקעי בהלסינקי, פינלנד

הלסינקי בפינלנד מובילה בעולם בתחום זה. פינלנד החלה לבנות רשת תחתית של שטחים ציבוריים עוד משנת 2011. למעלה מ-400 מבנים ניבנו מתחת לפני העיר וכן קילומטרים של מנהרות. חללים תת כוללים בריכות שחיה, רולר הוקי קרח ואפילו מרכז מידע מקורר במי ים. על פי אתר האינטרנט העירוני של הלסינקי, יותר מ-200 פרויקטים מתחת לפני קרקע נוספים נמצאים בתכנון. "המגמה היא ליצור עיר תת-קרקעית שלמה מתחת לשטח המוניציפאלי של הלסינקי," מסביר Eija Kivilaakso, אחד המעצבים העירוניים מאחורי תכנית האב. "בדרך זו אנו מפנים שטח להולכי רגל ורוכבי אופניים ושומרים על האוויר נקי על פני השטח".

פארק מדע בסינגפור

הערים אסיאתיות גם הן מאמצות את הרעיון. בסינגפור, שבה יותר מ -5 מיליון בני אדם מצופפים על אי של קצת יותר מ -700 קמ"ר, המרחב העירוני כבר זמן רב נוצל. המדינה בוחנת את האפשרות להקים שם פרק מדע תת-קרקעי, עבור 4,200 עובדים וכבר החלה לייצר מערות תת-קרקעיות ענקיות לאחסון שמן.
עד 2025, צפויות לקום 225 ערים סיניות עם למעלה ממיליון תושבים, עם פרויקטים מתחת לפני הקרקע, תחום הצפוי לשחק תפקיד מרכזי בהתפתחות האורבאנית של סין. משרד האדריכלים פוסטר ושות' יצר תכנית אב לעיר, אשר המרחב התת-קרקעי לוקח בה חלק נרחב.
אלא שכמה מאיתנו מוכנים לחיות, לעבוד ולשחק מתחת לפני השטח של כדור הארץ? שני עשורים מעכשיו, סביר להניח, תימצא אוכלוסייה גדולה מתחת לפני השטח, עם גורדי שחקים מעליהם. כפי שאנו הופכים לחברה עירונית יותר ויותר, הבנייה התת קרקעית ללא ספק תשחק תפקיד הולך וגדל בפיתוח עירוני.
משרד האדריכלים

אולם אופרה תת-קרקעי בפאריס, בתכנון XOX אדריכלים

OXO Architectes הגיש לאחרונה תוכניות להפוך תחנות מטרו נטושות למרחבים אורבאניים שוקקים ותוססים והם צופים עתיד תת קרקעי. "האוכלוסייה העירונית הולכת לבלות יותר ויותר זמן מתחת לאדמה. עלינו האדריכלים, מוטל להציע דרכים חדשות שיאפשרו להם ליהנות מחללים תת-קרקעיים".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s